Wchodzisz do klasy? Telefon do kosza!

Internety zaskoczyły mnie dziś doniesieniem o mającej się rozpocząć wojnie, w której przeciwnikiem mają się stać smartfony… (tekst dostępny tutaj
W mojej pracy sporo podróżuję po szkołach, zwłaszcza średnich. Czy telefony komórkowe to dziś ich realny problem? Tak! Nam samym, dorosłym, niemal przyrosły do rąk, zatem nie dziwmy się, że i nasze dzieci nie potrafią się bez nich obejść.
Podczas przerw każdy gapi się w ekran, lajkuje, udostępnia, komentuje lub po prostu gra. Na lekcjach, większość ławek to nie tylko zeszyt i piórnik, ale także smartfon (nierzadko wyposażony w dyskretnie ukryte słuchawki). Dostępność internetu pozwala na szybki i łatwy dostęp do bazy (nie zawsze wartościowej) wiedzy, jaką są (funta kłaków warte) sieciowe encyklopedie. Czy lekarstwem na taki obraz dzisiejszej polskiej szkoły jest wprowadzenie zakazu korzystania ze smartfonów? Sposób to może i skuteczny, ale… Nie lepiej postawić na edukację medialną dzieci od najmłodszych lat? Promować wartości nieocenionej komunikacji interpersonalnej w realu? Wskazywać jak wiele tracimy, tylko pozornie zyskując, na przykład kolejnego znajomego na portalu społecznościowym? A może my – rodzice, odłożymy wreszcie wszystkie małe ekraniki? Choćby na dwie godziny, gdy spędzamy czas z dziećmi?
Przeciw idei zakazu korzystania z telefonu w szkole protestuję jako rodzic. Gdy moje dziecko dorośnie do mądrego użytkowania smartfona, także go ode mnie otrzyma. Ułatwi nam to kontakt w codziennej bieganinie, pozwoli poinformować, że się spóźnię lub poprosić o drobny zakup w drodze ze szkoły. Zakaz korzystania z telefonu byłby w takiej sytuacji mieczem obusiecznym i ograniczałby także komunikację rodziców i opiekunów.
To prawda, że kilkanaście lat temu żyliśmy inaczej, że da się i nikt od tego nie umarł. Pamiętajmy jednak, że dziś o tych, którzy z najnowszych technologii komunikacyjnych korzystają w sposób ograniczony, mówi się jako o opóźnionych cyfrowo…