Jak przyzwyczaić dziecko do zmiany czasu na zimowy…?

Jak przyzwyczaić dziecko do zmiany czasu na zimowy…? Temat ważny dla wszystkich rodziców, których pociechy za nic mają ogólnonarodową zgodę na przesuwanie wskazówek zegara dwa razy do roku… Rzecz jest o tyle istotna, że wieczorne rytuały układania do snu to priorytet w wielu domach brzdąców. O ile niemal każdy dorosły czerpie wiele radości z możliwości dłuższej nocy raz w roku, o tyle dla dziecka nie ma to jakiegokolwiek znaczenia. 

Starszym dzieciom można co prawda co nieco wytłumaczyć, ale poziom zrozumienia zagadnień zawiłości czasu i przestrzeni bywa różny nawet u dzieci wczesnoszkolnych. Dobrym sposobem może okazać się odwrócenie uwagi dzieciaka od zapadających za oknem ciemności. Spróbujmy zająć dziecko nową, wcześniej nie znaną zabawą. Przypilnujmy jednak by zajęcie nie było zbyt eksploatujące fizycznie i by nie angażowało intensywnie umysłu dziecka. Łamigłówki nie są przecież dobre na przypadającą jeszcze kilka dni temu porę spania.

Faktyczny problem pojawia się u dzieci kilkumiesięcznych i paroletnich. Im młodsze dziecko, tym zmian należy dokonywać wolniej. Pierwsze dni niech będą stopniowym przyzwyczajaniem do nowej pory spania. Wydłużajmy dziecku porę wieczornego czuwania o 5-10 minut, aż do osiągnięcia zamierzonego efektu. Obserwujmy jak dziecko znosi tę zmianę i nie narzucajmy rodzicielskiej woli na siłę. Maluch ma prawo przecież do zmęczenia, a noszenie zapłakanego, wyczerpanego brzdąca z zegarkiem w ręku nie przyniesie nic dobrego. Cierpliwości! Wytrwałości!